Dondurulmuş Gıda

Dondurma işleminde gıdaların koku, tat ve besin değerlerinde değişme olmadığından en iyi saklama yöntemidir. Kaynağından ve mevsiminde temin edilen hammaddeler kısa sürede işletmelere ulaştırılır, temizlenir, `Tek Tek Hızlı Dondurma İşlemi` (Individual Quick Freezing, IQF) uygulanarak -40 derecede dondurulur.

Dondurulmuş gıdaların avantajlarını şöyle sıralayabiliriz; Birinci olarak, her ürün hasat mevsiminde en taze haliyle tarladan toplanarak işlenmektedir.

Dondurulmuş gıda sektöründe sebze ve meyveler, hasattan hemen sonra üretim tesisine ulaştırılarak besin değerlerinde kayıp yaşanmadan en kısa sürede işlenmektedir. Buna karşın taze sebze ve meyveler son tüketiciye ulaşana kadar en az 3-4 günlük süre geçer. Önemli oranlarda besin değeri kaybı yaşanır. Dondurulmuş gıdaların besin değeri taze gıdalara eş kabul edilebilir. 

Meyve ve sebzelerin fazla miktarda su içermeleri hızla bozulmalarına neden olmaktadır. Dondurma işlemi ile su ortadan kaldırılır. Mikro organizmaların gelişmeleri -10°C’nin altında, enzimatik aktivite ise -18°C’nin altında durmaktadır. Bu nedenle gıdalar -18°C’nin altında dondurularak depolanırlar. Dondurma işlemi sırasında besin kaybını önlemek için bu işlemin, besinlerin hücre zarı çatlatılmadan gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu ise IQF (Individual Quick Frozen) yöntemi ile -40°C de belirli bir sürede gerçekleştirilir. Tek tek hızlı dondurma yöntemi olarak açıklanan bu teknoloji ile sebze ve meyvenin içindeki hücre özsuyu, gıdayı oluşturan içerikleri ile birlikte, çekirdek zarını çatlatmadan ve herhangi bir katkı maddesi kullanılmadan en taze ve doğal haliyle besin değerini kaybetmeden dondurulur.

Tat, koku ve besin değerinin en iyi korunduğu üretim yöntemidir.

İkinci özelliği, doğal halde(dondurma yöntemi ile) korundukları için katkı maddesi içermemektedir.

Üçüncü özelliği, soğuk zincir bozulmadığı müddetçe uzun süre saklanabilmektedir. IQF yöntemi ile dondurulan ürünler -18°C de son tüketim tarihine kadar saklanmaktadır. Bu süreç içinde dondurulmuş gıdalarda, çürümeye dayalı mikro organizmaların üremesi, ürünlerin bozulması, besin ve vitamin değerlerinin kaybı mümkün değildir.

Diğer önemli özellikleri ise ekonomiklik ve bulunurluğudur. Yıkanmış, ayıklanmış, ön haşlama yapılmış ve pişirmeye hazır olduğundan kullanımda kolaylık sağlamakta olup aynı zamanda ekonomiktir. Dört mevsim aynı standartta ürün bulabilmeyi sağlar.

Meyve Ürünleri
Sebze Ürünleri
Deniz Ürünleri
Hamur Ürünleri
IŞIK GIDA
İhtiyaç Maddeleri Üretim ve Pazarlama Ltd. Şti.
Battalgazi Mh. Şark Cd. Aytop San.Sit. H Blok 7/8 Sultanbeyli İstanbul
Tel: 0 216 592 51 90 (pbx) Faks: 0 216 592 51 95
HABERLER
* Işık Gıda olarak DOYSAM markası ile 20 yıldır sizlere hizmet vermenin gururunu yaşıyoruz.
* Yeni Web Sitemiz yayında


English Pages
English Pages
Facebook Sayfamız  Instagram Sayfamız